Helovīna izcelsme un nozīme: viss, kas jums jāzina
Helovīns ir vieni no populārākajiem svētkiem visā pasaulē, kas pazīstami ar saviem spokainajiem rotājumiem, radošiem kostīmiem un daudzām konfektēm vai saldumiem. Taču ne tikai grebtiem ķirbjiem un spoku apsēdušajām mājām, Helovīnam ir bagāta vēsture, kas sakņojas senās tradīcijās, folklorā un kultūras praksē. Izpētīsim svarīgākās lietas, kas jāzina par šiem aizraujošajiem svētkiem, sākot ar to rašanos un beidzot ar to, kā tie tiek svinēti šodien. |
1. Helovīna izcelsme
Helovīna saknes meklējamas vairāk nekā 2000 gadu senā pagātnē līdz senajiem ķeltu svētkiem Samhain (izrunā “Sow-in”), kas ir svētki, kas iezīmē ražas sezonas beigas un ziemas sākumu jeb gada “tumšāko pusi”. Tika uzskatīts, ka Samhains bija laiks, kad robeža starp dzīvo un mirušo pasauli bija visplānākā, ļaujot gariem klīst pa Zemi. Lai pasargātu sevi, ķelti dedzināja ugunskurus un valkāja kostīmus, lai atvairītu ļaunos garus.
Kad kristietība izplatījās visā Eiropā, baznīca kristiešu tradīcijās iekļāva pagānu svētku elementus. Līdz 9. gadsimtam Visu svēto diena tika noteikta 1. novembrī, lai godinātu svētos un mocekļus. Iepriekšējā nakts, 31. oktobris, kļuva pazīstama kā All Hallows' Eve (Visu Svēto Vakars), kas galu galā tika saīsināta uz Helovīns.
2. Kā tiek svinēti Helovīni
Laika gaitā Helovīns ir ievērojami attīstījies. Mūsdienās to svin dažādos veidos atkarībā no valsts un vietējām paražām. Šeit ir dažas no visizplatītākajām tradīcijām:
-
Trick-or-Treating (Triks vai izjokošana): bērni saģērbjas kostīmos un iet no durvīm līdz durvīm, lūdzot konfektes ar frāzi “Triks vai izjokošana”. Šī prakse attīstījās no viduslaiku Eiropas tradīcijām, kur cilvēki gāja no mājas uz māju, piedāvājot aizlūgt par mirušajiem apmaiņā pret "Saldumiem dvēselei".
-
Kostīmu ballītes: ģērbšanās kostīmos ir Helovīna galvenā sastāvdaļa. Sākotnēji cilvēki valkāja kostīmus, lai maskētos no klejojošiem gariem, taču mūsdienās tas vairāk ir saistīts ar radošumu un jautrību, kostīmi svārstās no baisiem monstriem līdz popkultūras ikonām.
-
Ķirbju grebšana: ķirbju grebšanas tradīcija radusies no īru mīta par vīrieti, vārdā Stingy Jack. Amerikas Savienotajās Valstīs ķirbji kļuva par iecienītāko dārzeni šim spocīgajam amatam, un mūsdienās tas ir viens no atpazīstamākajiem Helovīna simboliem.
-
Spoku mājas un šausmu filmas: Daudzi cilvēki svin Helovīnu, apmeklējot spoku mājas vai skatoties šausmu filmas. Asociācija ar bailēm un pārdabisko ir ilgstošs mājiens svētku saknēm spokainajā un baismīgajā.
3. Vēstījums aiz Helovīna
Neskatoties uz saistību ar spokiem un gobliniem, Helovīns mūsdienās vairāk ir vērsts uz jautrību un kopību, nevis bailēm. Helovīna pamatā ir transformācijas , noslēpumu un dzīvības un nāves svinēšanas tēmas. Tas ir laiks, kad cilvēki var izpētīt nezināmo, rotaļīgā veidā stāties pretī savām bailēm un aptvert mainīgos gadalaikus, kad mēs pārejam no vasaras siltuma uz ziemas aukstumu.
Bērniem tas ir iztēles un rotaļu laiks, un pieaugušajiem bieži vien ir iespēja socializēties, izpaust radošumu caur tērpiem un izbaudīt svētku atmosfēru.
4. Valstis, kurās Helovīns ir populārs
Lai gan Helovīns visplašāk tiek saistīts ar ASV, kur tas ir izaudzis par masveida kultūras notikumu, to svin arī daudzās citās valstīs:
-
Amerikas Savienotās Valstis: Helovīns ir nozīmīgi svētki ASV ar masīvām parādēm, kopienas pasākumiem un izsmalcinātām dekorācijām. Amerikāņi katru gadu tērē miljardiem dolāru tērpiem, konfektēm un dekorācijām.
-
Kanāda: Helovīna svinības Kanādā cieši atbilst ASV svinībām, un populāras tradīcijas ir viltības, kostīmu ballītes un spoku mājas.
-
Īrija un Apvienotā Karaliste: ņemot vērā tā ķeltu izcelsmi, nav pārsteigums, ka Helovīns tiek svinēts Īrijā un Apvienotajā Karalistē. Daudzām mūsdienu tradīcijām, piemēram, ugunskuriem un spoku stāstiem, ir saknes šeit.
-
Meksika. Lai gan dažos apgabalos tiek svinēti Helovīns, to bieži aizēno Día de los Muertos (Mirušo diena) 1. un 2. novembrī. Šajos svētkos mirušos tuviniekus godina ar altāriem, ziedojumiem un svinīgām sapulcēm.
-
Japāna: Halovīni Japānā pēdējos gados ir kļuvuši populāri, īpaši tādās pilsētās kā Tokija. Tas vairāk attiecas uz kostīmiem un ballītēm, nevis tradicionālo viltību, jo lielākajās pilsētās tiek rīkotas milzīgas Helovīna parādes.
- Latvijā: arī Latvijā Halovīni pēdējos gados ir kļuvuši populāri, taču tradicionāli vecākās paaudzes tomēr atzīmē un to associē ar Veļu laiku.
5. Kāpēc Helovīnam ir nozīme?
Helovīnam ir unikāla vieta mūsdienu kultūrā, jo tas mudina cilvēkus izpētīt spokaino un pārdabisko, vienlaikus veicinot kopības sajūtu un radošumu. Tie ir svētki, kas patīk gan bērniem, gan pieaugušajiem, ļaujot rotaļīgumam, iztēlei un iespēju mazliet novērsties no ikdienas rūpēm.
Turklāt Helovīns atspoguļo dziļākas cilvēku bažas un zinātkāri par dzīvību un nāvi. Lai gan daudzas sākotnējās māņticības ir izgaisušas, aizraušanās ar nezināmo saglabājas. Kultūrām visā pasaulē Helovīns kalpo kā atgādinājums par dzīves, nāves un atdzimšanas ciklu, vienlaikus ir arī ļoti jautri.
Secinājums
Helovīns ir svētki ar senām saknēm, kas gadsimtu gaitā attīstījušies no svētiem ķeltu svētkiem līdz jautriem, spokainiem svētkiem, ko pazīstam šodien. Neatkarīgi no tā, vai runa ir par iespēju stāties pretī bailēm, godināt mirušos vai vienkārši baudīt saldumus un vilkt dažādus kostīmus, Helovīns piedāvā kaut ko ikvienam. Tas tiek svinēts daudzās valstīs, un tas ir kļuvis par universālu laiku radošumam, kopienai un svētkiem.